Med bara dagar kvar till EM i Ungern/Rumänien genrepade basketlandslaget mot Lettland inför näst intill fullsatta läktare i Fryshuset. Och det blev en svängig match.
Första perioden började riktigt stabilt för Sverige och siffrorna på tavlan visade 25–14. Framför allt tack vare bästa poängplockaren, efter två perioder, Louice Halvarsson.
Sifferkamp i andra halvan
Men i andra kom Lettland tillbaks. 25–14 blev snabbt 29–36 till Lettland och Sverige tvingades jobba i uppförsbacke.
Andra halvan av matchen blev en ren kamp om siffrorna men till slut lyckades Sverige vinna med 70–67 efter ett ryck i slutet. Bästa poängplockare blev Frida Eldebrink med hela 19 poäng.
– Vi började riktigt bra men tappade intensitet i andra perioden. Men vi vann till slut och det är det viktigaste, säger Frida Eldebrink till SVT Sport.
Louice Halvarsson:
– Det blev riktigt spännande precis som i går. De spelade fysiskt och vi fick problem.
Eldebrink borta
Sverige tar därmed med sig två vinster från EM-genrepet och dubbelmötet mot Lettland.
Värt att nämna är också att laget fick klara sig utan lagkapten Elin Eldebrink, som man vilade i säkerhetssyfte inför EM, efter att hon skadat ryggen olyckligt i gårdagens första möte mot Lettland.
Hur var det att spela utan syrran (Elin Eldebrink)?
– Jävligt skönt! Nej, jag skämtar. Klart vi saknar henne, säger tvillingsyster Frida Eldebrink och skrattar på presskonferensen efteråt.
Publik: 1 903.
SVERIGES EM-TRUPP
Kadidja Andersson, Sallén
Anna Barthold, Northland
Binta Drammeh, Hatay
Elisabeth Egnell, Angers, (ny)
Elin Eldebrink, Chevakata
Frida Eldebrink, Dynamo Kursk (ny)
Louice Halvarsson, PINK-Pesci
Danielle Hamilton Carter, Lyon
Ashley Key, Hatay
Martina Stålvant, Northland
Josefin Vesterberg, Northland
Stefanie Yderström, Flammes Carolo