Tvådelad bild av en pingismatch. Den första sektionen visar en person i röd tröja med bordtennislogotyp. Den andra sektionen visar två spelare i röda tröjor som skakar hand på arenan, den ena spelaren har ”A. Hällberg” på ryggen. Bakgrunden har en publik i skugga.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se när Källberg förlorar matchen Foto: SVT

Anton Källberg föll mot Wang Chuqin i Singapore Grand Smash

Uppdaterad
Publicerad

Anton Källberg var stundtals chanslös i åttondelsfinalen mot Wang Chuqin i Singapore Grand Smash.

Svensken föll i tre raka set.

– Han var bättre, det var inget snack om saken, säger Källberg till SVT Sport.

Se matchbollen i videon ovan.

Det svenska pingishoppet var riktat mot Anton Källberg under torsdagen. 27-åringen var nämligen enda svensk kvar i Singapore Grand Smash.

Men dessvärre blev det respass för Källberg, som föll med 0-3 i set mot den kinesiske världsettan Wang Chuqin.

– Jag är besviken så klart över min insats. Jag får inte alls till mitt spel, en jobbig, obekväm match, säger svensken till SVT Sport.

Källberg började däremot bra när spelarna följdes åt med att plocka poäng. Svensken räddade bland annat två setbollar men föll till slut med 10-12 i första set.

Sedan visade Chuqin att det är klasskillnad. Hela 4-11 i andra set och vid något tillfälle var svensken rejält frustrerad över det egna spelet.

Källberg spelade upp sig något i tredje set men föll till slut med 8-11.

– Jag returnerade dåligt och märkte att när han spelade kort på mig så gav jag upplägg tillbaka.

Highlights bordtennis

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.