Tvådelad bild. Vänster: kinesisk och svensk spelare under curlingmatch. Höger: person firar seger.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se de kinesiska superstenarna som fällde Sverige: ”Det är inte klokt!” Foto: SVT

Kina chockade Sverige – lag Hasselborg utslaget

Uppdaterad
Publicerad

Lag Hasselborg såg ut att gå mot en klar seger i kvartsfinalen mot Kina när de hade 5-2 efter fem omgångar.

Men några superstenar av Kinas skipper vände matchen och Kina vann med 8-7. Sveriges gulddrömmar är borta och VM är över.

– Det är chockartat, säger SVT:s expert Eva Lund.

Se Kinas perfekta stenar som chockade Sverige i sista omgången i klippet.

Sverige hade 7-5 inför sista omgången där Kina hade fördel av sistasten. Allt Lag Hasselborg behövde gör vara att hindra Kina från att ta tre poäng. En tvåa hade fungerat, då man då hade kunna avgöra i skiljeomgång.

Men Anna Hasselborgs näst sista sten blev en aning för lång och det öppnade upp för en makalös finish av kinesiskorna, som först slog ut två svenska stenar ur boet och med allra sista stenen knockade ut även den sista gula stenen. Tre poäng till Kina och SVT:s kommentatorer kunde inte tro sina ögon.

– Vad är det som händer Eva?, utropade kommentator Niklas Nord.

– Ja, det är inte klokt, sa experten Eva Lund.

Hon konstaterar att Sverige gjorde en bra match men inte hade helt perfekta stenar mot slutet. Att Kinas sistastenar är svåra att försvara sig emot.

– Sverige fick känna på hur brutalt det är att vara det bästa laget men att ändå inte vinna, säger Lund om hur denna match utvecklades.

Hasselborg

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se hela kvartsfinalen igen. Foto: SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.