Lag Niklas Edin har imponerat stort i curling-EM och var obesegrat och semifinalklart redan efter sju matcher. Nu hoppas laget på en repris från 2016, då de tog hem EM-guldet. På torsdag, när herrarnas semifinaler spelats, vet vi om SVT-tittarna får se Lag Edin i finalen.
– Det går inte starta bättre än vad vi har gjort. Sen att vi får jämna matcher tror jag är en fördel mot slutspelet. Framför allt när det blir segrar också. Vi får spela tio fulla omgångar och se hur isen beter sig fram mot slutet av matcherna, säger Niklas Edin till Radiosporten.
Hasselborg mot första EM-guldet
De olympiska mästarna i Lag Anna Hasselborg fick en tuff start på turneringen då magsjuka gick runt i laget. Ändå är de också klara för final. Laget har tagit två EM-silver senaste åren – blir det tredje gången gillt?
I finalen väntar Schweiz, som det då sjukdomsdrabbade Lag Hasselborg föll mot i grundserien.
Sändningstider:
Lör 24 nov
09.00-12
SVT1 och SVT Play
EM-final, damer
Kommentatorer: Niklas Nord och Eva Lund
Lör 24 nov
14.00-14.30 i SVT2 samt SVT Play
14.30-17.00 i SVT1 samt SVT Play
EM-final, herrar
Kommentatorer: Niklas Nord och Eva Lund