Emma Johansson femma på VM Foto: Bildbyrån

Emma VM-femma i Richmond

Uppdaterad
Publicerad

Emma Johansson spurtade om guldet men fick till slut en femteplats i VM i Richmond, USA. Brittiskan Elisabeth Armitstead vann den dramatiska spurten.

”Vilket lopp! Så stolt över mina lagkompisar och jag är så ledsen att jag inte kunde göra mer på slutet. Ni förtjänade ett toppresultat” skrev Johansson på twitter efter loppet.

Förhoppningarna var stora inför linjeloppet och Emma Johansson orkade följa i de sista tuffa backarna de sista kilometerna. Men över upploppet räckte hon inte till mot Armitstead och Anna van der Breggen från Nederländerna som tog silvret. Hemmaåkaren Megan Guarnier knep bronset.                                          

– Det är en dröm som gått i uppfyllelse, att få regnbågströjan är fantastiskt, sa Armitstead efter loppet.           

En grupp med nio cyklister var länge loss i en utbrytning som ett tag såg ut att hålla till mål. I den gruppen var Emilia Fahlin med, Örebro-tjejen gjorde ett riktigt bra lopp men när klungan kom ikapp fick hon nöja sig med en slutlig 21 plats.

Emma Johansson höll sig med de stora favoriterna i klungan och över kullerstensstigningarna inne i Richmond var hon en av de som orkade skaka av sig den stora gruppen. Med en kilometer kvar tryckte Armitstead till rejält och det var till slut bara åtta tjejer som gjorde upp om segern.

Trots den tidigare fartökningen hade Armitstead krafter kvar att kontra när världsettan Anna van der Breggen drog upp spurten. Emma Johansson låg i bra position men hade inte tillräcklig speed sista biten.

Johansson som har ett VM-silver och två VM-brons sedan tidigare, samt ett OS-silver, har tidigare sagt att OS i Rio nästa år är det stora slutmålet i karriären.

Reultat VM Richmond, Virginia

Damer, linjelopp (129,8 km)

1) Elizabeth Armitstead, Storbritannien, 3.23.56

2) Anna van der Breggen, Nederländerna, s.t

3) Megan Guarnier, USA, s.t

4) Elisa Longo Borghini, Italien, s.t

5) Emma Johansson, Sverige, s.t.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.