Hammarbys Julia Zigiotti Olme i en närkamp med Djurgårdens Michelle Wörner under ”morsdagsderbyt”. Foto: TT.

Djurgården vann ”morsdagsderbyt” mot Hammarby

Uppdaterad
Publicerad

Djurgården vann derbyt mot Hammarby med 1–0.

Hammarbyfansen hade precis sjungit klart ramsan ”öka takten sista kvarten” när Mia Jalkerud hittade rätt.

Publiksiffran stannade på 4 197 vilket är klubbrekord, men ändå betydligt lägre än de 15 000 som Hammarby siktade på.

Hon läste spelet väl och tajmade en nickrensning från Hammarbyförsvaret, tog ner bollen på vänster lår och lät den studsa till rätta innan hon drog till från straffområdeslinjen och hittade luckan lågt vid den vänstra stolpen.

– Det var otroligt härligt även om vi har lite tur. Jag tar in bollen och drar in den med vristen, den satt fint, säger Jalkerud till SVT Sport.

Hon byttes ut med sex minuter kvar av ordinarie tid, en säkerhetsåtgärd för en krånglande baksida.

Hammarby, som inkasserade sin femte raka förlust, hade den första halvleken men Djurgården spelade upp sig och hade förutom målet de bästa chanserna.

Dubbla jättechanser för Djurgården efter en timme

Efter en knapp timme hade Djurgårdens Mia Jalkerud en jättechans men hennes boll som var på väg rätt upp i det närmsta högra krysset räddades i sista stund av Emma Holmgren som fick upp en hand och styrde bollen till hörna.

– Det var surt, jag tycker att vi är det bättre laget, säger Holmgren till SVT Sport om utgången av matchen.

På den efterföljande hörnan hade Kim Sundlöv en kraftfull nick som en försvarare på mållinjen nickade bort. Där var det nära två gånger om för Djurgården.

Hammarby kom i ett farligt läge med 20 minuter kvar men Julia Zigiotti Olme sköt utanför på returen efter ett inspel.

– Det gäller att ha den där målskytten som Djurgården hade. Jag tycker att Hammarby hade ett bättre anfallsspel och spelade sig till bättre chanser. Det var en märklig match så sett, säger SVT Sports expert Markus Johannesson.

Publiksiffran stannade vid klubbrekord

Publiksiffran stannade på 4 197 vilket är bra för Damallsvenskan men betydligt lägre än vad Hammarby siktade på. Man hoppades på 15 000 och trodde väl i alla fall att seriens publikrekord på 9 413 (Linköping-Umeå 2008) skulle ryka. Över 6000 biljetter var köpta i förköp, uppenbart stödköpta.

Hammarbydamerna fick i alla fall med sig ett rekord, klubbrekordet på 3 170 kunde strykas denna högsommarvarma dag på Tele2.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.