Oscar Piastri nosade på en topplacering i formel 1-premiären på hemmaplan i Melbourne förra helgen. Men ett tiotal varv från mål sladdade australiern av banan i regnkaoset och fick bryta.
Den här gången höll han sig på asfalten och var först över mållinjen. Piastri stod i den första startrutan för första gången och kunde efter att ha avfärdat en attack från George Russell, Mercedes, i starten dra ifrån till en bekväm seger, den tredje i karriären.
– Jag är otroligt glad, stallet gjorde ett jättejobb den här helgen, säger Piastri i segerintervjun på banan efter tävlingen.
Bakom Piastri körde Lando Norris in på en andraplats, 9,7 sekunder bakom, och säkrade en dubbelseger för McLaren-stallet. Norris vann årets första deltävling, vilket är ett tecken på att det brittiska stallet dominerar formel 1 för tillfället.
– Jag hoppas det. Det har varit en otroligt helg här. Bilen har varit otrolig, säger Piastri.
George Russell tog den sista platsen på prispallen medan Max Verstappen kom fyra i sin Red Bull.
Stjärnduon diskas plötsligt
Charles Leclerc blev femma och Ferrarikamraten Lewis Hamilton sexa. Duon diskades dock efteråt.
Anledningen? Vid kontrollen efter loppet visade det sig att bilarna inte höll sig inom det tekniska regelverket.
Leclercs bil vägde exempelvis ett kilo för lite. Även Alpines Pierre Gasly diskas – hans bil vägde också för lite. Vad gäller Hamiltons bil handlar det om att slitaget på skyddet under golvet överskred den tillåtna gränsen på en millimeter.
Om två veckor körs årets tredje VM-deltävling, i Japan.