Delad bild. Vänster: Spelare samlade på fotbollsplan. Höger: Domare samtalar med tränare.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se händelsen som nu är polisanmäld och domarexperten Jonas Erikssons tankar kring det inträffade. Foto: Max/Bildbyrån

AIK har polisanmält inkastade föremål mot Norrköping i allsvenskan

Uppdaterad
Publicerad

AIK har gjort en polisanmälan efter att föremål kastades under gårdagens fotbollsmatch mot IFK Norrköping.

Det bekräftar klubbens säkerhetschef Henrik Koch för Fotbollskanalen.

– Det är några få personer som inte kan sköta sig och förstör för alla andra, säger han.

Det var med drygt tio minuter kvar av det allsvenska mötet, med ställningen 3–2 till gästerna Norrköping, som stök utbröt på nationalarenan.

Av tv-bilderna att döma kastades flera föremål in på planen, varav minst ett föremål träffade den assisterande domaren. Matchen avbröts och återupptogs först efter att ett matchmöte hållits.

AIK:s säkerhetschef Henrik Koch berättar att både AIK och polisen har gjort polisanmälningar på grund av de inkastade föremålen.

– Vi anmäler alla brott som sker och polisen skriver anmälan direkt också. Sen finns det anmälningar mot bengaler och maskeringar också, säger Koch till Fotbollskanalen.

Polisen har tagit övervakningsfilmer i beslag enligt Koch.

– Vi får avvakta en polisutredning. Dilemmat som vi klubbar sitter i är att vi enligt GDPR inte får tillgång till filmerna efteråt. Vi vill ha tillgång för att kunna göra egna utredningar.

AIK ska nu ha möte med polisen och arenaägaren Stockholm Live, men också klubbens SLO och supportrar, för att föra dialog.

AIK vann matchen med 4-3.

SVT söker säkerhetschefen Henrik Koch.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.