Olivier Giroud matchhjälte i Premier League-premiären. Foto: Bildbyrån

Giroud frälste Arsenal i galen premiär

Uppdaterad
Publicerad

Premier League 17/18 inleddes med målkalas.

Arsenal vände och vann hemma mot Leicester i premiären med 4-3.

Leicester hade 3-2 och Arsenal var på väg att åka på tredje raka premiärförlusten.

Då klev först Aaron Ramsey fram och tåfjuttade in kvitteringen med knappa tio minuter kvar – och sedan nickade Olivier Giroud in matchavgörande 4-3 i 85:e minuten i samband med en hörna.

Dessförinnan hade hemmalaget fått en drömstart när nyförvärvet Alexandre Lacazette nickat in 1-0 för Arsenal redan i den andra matchminuten.

Leicester replikerade sedan och gick upp i ledning både till 2-1 och 3-2 i matchen – innan den rutinerade Gunners-duon byttes in i andra halvlek och sedan fixade tre premiärpoäng.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.