Delad bild. Till vänster: fotbollsspelare omfamnas. Till höger: anfall mot mål på fotbollsplan.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se Bersant Celinas avgörande mål i premiären mot Gais. Foto: Max

Bersant Celina hjälte för AIK på stopptid mot Gais

Uppdaterad
Publicerad

Det satt långt inne – men till slut föll det ett mål i den allsvenska premiäromgångens avslutande match.

Och det blev Bersant Celina som blev stor hjälte för sitt AIK mot Gais.

– Det är en skön seger, säger Celina till Max.

Det var inte omgångens mest underhållande fotbollsmatch – tvärtom. Efter flera målrika tillställningar under helgen såg det plötsligt ut att bli mållöst i den allsvenska fotbollen.

Kreativiteten offensivt lös med sin frånvaro i stora delar av matchen, även om Gais bjöd på ett par chanser, som dock inte lyckades ta sig förbi målvakten Kristoffer Nordfeldt och ett i mångt och mycket kompakt AIK-försvar.

Celina avgjorde på tilläggstid

Inte förrän på tilläggstid kom avgörandet. I den 92:a minuten kunde Bersant Celina skicka in 1-0-målet med pannan för AIK, framspelad av Dino Besirovic som utnyttjade ett misstag i Gaisförsvaret.

– Det kändes bra. Det är en skön seger. Det var en tuff match och Gais var väldigt bra i dag. Men det är tre poäng för oss i premiären, så vi är glada, säger Celina till Max efter matchen.

För Gais del väntar härnäst Mjällby, medan AIK ska göra hemmapremiär mot Norrköping.

Missa inte: Premiär för Fotbollsstudion måndag 22.00 i SVT1/Play

Allsvenskan

GAIS logo

GAIS

0 - 1

AIK logo

AIK

Gamla Ullevi, Göteborg
Publik: 15046
Domare: Mohammed Al-Hakim

Highlights från allsvenskan

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.