Jönköpings Södra började matchen med en hiskelig fart och aggressiv press. Efter fem minuter hade hemmalaget haft fem avslut och Helsingborg var inte riktigt med i matchen. Tom Siwes nick över och Dzenis Kozicas skott på mål var det närmaste för J-Södra i inledningen.
Pressen avtog samtidigt som Helsingborg kom in i matchen. När kvarten hade gått prickade gästerna stolpen efter att Adam Eriksson hittat Johan Mårtensson som var uppe och nickade.
Flera misstag
Den första halvleken kom att präglas av tekniska misstag från båda lagen och flera gånger bjöd man varandra på ytor och möjligheter.
På tilläggstid i första halvlek straffade Helsingborg hemmalaget. Ledningsmålet kom efter en frispark från Anton Wede som via Frederik Helstrup huvud gick i mål.
Jönköpings Södra replikerade två minuter in i den andra halvleken när Tommy Thelin fick bollen i straffområdet, lyckades tunnla bollen vidare till Pawel Cibicki som placerade bollen i mål på ett tillslag. Malmö FF-lånet har därmed stått för fyra av J-Södras nio mål så här långt i allsvenskan.
– Jag lade en vanlig bredsida i bortre, det var skönt att se den gå in, säger Cibicki till SVT Sport.
Chensinski bra
Hemmalaget fortsatte att skapa chanser och Daryl Smylie hade ett skott som Tomer Chencinski räddade till en hörna.
Spelet böljade men det var Jönköpings Södra som fortsatte att ha flest målchanser. Pawel Cibicki och Daryl Smylie hade två möjligheter var och flera gånger fanns det luckor i gästernas försvar. I vägen fanns Tomer Chencinski varje gång.
– De har en bra målvakt. Vi har också lite dåliga avslut och får kanske träna lite mer på dem nästa vecka.
Bland annat räddade Chencinski ett skott från Smylies som var på väg upp mot krysset i slutminuterna.
Mer chanser blev det inte och matchen slutade 1–1. Helsingborg ligger sexa i tabellen på 14 poäng och skuggas av sjuan J-Södra, en poäng bakom.
– Första tjugo minuterna är fantastiska av oss. I andra halvlek visar vi från början att det är vår match. Jag tycker att vi kanske skulle ha fått med oss tre poäng, men vi får med oss en poäng, och det är ändå skönt, säger Cibicki.