Olsson hade bara kontrakt med Stockholms-klubben säsongen ut, men nu står det klart att han blir kvar ytterligare ett par säsonger.
Djurgården meddelar på sin hemsida att man skrivit på för ytterligare två säsonger med Olsson som led i ”den stabiliseringsprocess som sportchef Bosse Andersson inlett”.
– Pelle har varit en viktig del i en väldigt tuff fas i vår förening och om vi ska nå framgång så måste vi ha kontinuitet och trygghet. Nu har vi som jobbat inom Djurgården skapat en situation där vi är en attraktiv förening med goda möjligheter och där är Pelle en viktig faktor som kommer att fortsätta att jobba hårt för att utveckla DIF och lyfta oss ytterligare, säger Andersson i ett pressmeddelande.
”En härlig miljö”
Olsson själv är nöjd med att få fortsatt förtroende från klubbledningen.
– Det har varit min målsättning hela tiden att förlänga avtalet och att jobba vidare med laget. Jag trivs otroligt bra här, det är en härlig miljö och förening att verka i och jag ser ödmjukt fram emot att jobba vidare, säger Olsson.
Djurgården inledde årets säsong med tre segrar men efter det har det gått tuffare. Klubben parkerar på en tiondeplats under sommaruppehållet med 15 poäng efter 12 omgångar.