Djurgårdsspelare i kamp med Oddevold-spelare.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Djurgården spelade oavgjort mot Oddevold. Foto: Nicklas Elmrin / BILDBYRÅN

Djurgården räddade poäng i 95:e minuten efter chocken

Uppdaterad
Publicerad

Djurgården chockades av Oddevold och åkte så när på en tung cupsmäll.

Men efter en mardrömsstart räddade de poäng i den 95:e minuten.

– Det är så jävla dåligt, säger Djurgårdens Daniel Stensson i TV4.

Djurgården hoppades på att haka på IFK Göteborg i toppen av sin Svenska cupen-grupp.

Men det blev tufft.

För redan efter fyra minuter nickade Daniel Krezic in ledningsmålet via en frispark.

Därefter visade spjutspetsen Rasmus Wiedsheim-Paul klassen genom att smälla dit ytterligare ett mål.

– Fantastisk första halvlek. Vi ska göra fler mål. Med lite kyla ska jag göra tre. Vi får chanser på omställning. Det är välförtjänt, säger Oddevolds andra målskytt.

Faktum var alltså att superettanlaget hade en tvåmålsledning mot det allsvenska motståndet.

”Kommer inte säga några jävla klyschor”

Där var var det så klart missnöjt.

– Det är så jävla dåligt. Vi kommer inte upp i nivå någonstans. Vi har sådana jävla ytor bakom oss när vi tappar bollen, oavsett var. Som Rasmus sade; de leder välförtjänt, säger Daniel Stensson och fortsätter:

– Jag kommer inte stå och säga några jävla klyschor. Vi är för dåliga och de är okej.

Väl i den andra halvleken var Jani Honkavaaras gäng tvungna att kliva på framåt för att ta ikapp underläget och lyckades. Först via Tokmac Nguens reducering i 78:e minuten. Sedan kom även en kvittering.

Då var det Keita Kosugi som tryckte bollen i nät till 2–2 i 95:e minuten.

– Det var en speciell match. Svårare än vi hoppats, säger Tokmac Nguen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.