Utbuat Elfsborg förlorade igen

Uppdaterad
Publicerad

Tre matcher – tre förluster.

Elfsborg buades ut efter en sen hemmaförlust mot Sirius i dag.

– Det är fantastiskt, säger Sirius-hjälten Stefano Vecchia till Cmore efter 1-0-segern.

Gästerna tog tag i taktpinnen omgående – och målchanserna kom genom Shkodran Maholli.

Först nådde han sånär en genomskärare med tån i straffområdet – och kort därefter blev han frispelad snett inåt bakåt i straffområdet av Moses Obgu men han avslutade tätt utanför.

Hemmafansen inte nöjda med sitt Elfsborg som buades ut när domaren blåste för halvtid. Maholli var överraskad över hur lite av spelet som hemmalaget Elfsborg hade.

– Man är inte van att se Elfsborg slå långbollar på sin hemmaarena, sade han till Cmore.

Elfsborg kom också ut som ett nytt lag till andra halvlek och radade upp målchanser direkt. När Daniel Gustavsson provade snett inåt bakåt i Sirius straffområde styrde Abdul Razak bollen i egen stolpe.

Avgjorde i slutminuterna

Kort därefter fick Gustavsson ett friläge inspelad av Issam Jebali men Sirius-målvakten Josh Wicks räddade bra.

Men det var Sirius som fick sista ordet i Borås. På tilläggstiden provade Maholli ett inlägg in i Elfsborgs straffområde. Kevin Stuhr-Ellegaard styrde rakt ut i eget straffområde och där stod Stefano Vecchia och dunkade upp segermålet 1-0 i nättaket.

– Det är fantastiskt. Vi krigar på hela matchen och får ett läge i slutet och sätter dit den. Det är en ganska jämn match men det känns som att vi står väldigt bra och till slut kommer målet, säger Vecchia till Cmore.

Medan Sirius tog sina första poäng för säsongen parkerar Elfsborg alltjämt på noll poäng efter de tre första omgångarna – med bara ett mål framåt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.