Fridolina Rolfö

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Fridolina Rolfös svar om konflikten i spelaren ovan. Foto: SVT/X

Fridolina Rolfö om lagkamratens agerande: ”Mycket närkontakt”

Uppdaterad
Publicerad

Barcelonas Mapi León anklagas för att ha tagit Espanyolspelaren Daniela Caracas på underlivet.

Lagkamrat Fridolina Rolfö tror på lagkamraten.

– Jag står vid hennes sida och hon har vårt fulla stöd, säger landslagsstjärnan till SVT Sport.

Hör Fridolina Rolfös svar om konflikten i spelaren ovan.

Det var för drygt en vecka sedan som situationen utspelade sig i derbyt mellan Barcelona och Espanyol. Av tv-bilderna att döma såg det ut som Mapi León tog Daniela Caracas på underlivet.

Damlandslaget i fotboll

Snabbt gick Espanyol ut med ett uttalande där man fördömde det hela:

”Detta är en handling som vi anser är oacceptabel och som inte bör gå obemärkt förbi”.

Rolfö: ”Mycket känslor”

Mapi León själv sade att att det går emot ”mina principer och jag skulle aldrig göra något sådant.”

”Jag skulle inte tänka tanken på att röra vid en kollegas privata delar”, hälsade 29-åringen via Barcelonas kanaler.

Mapi Leóns lagkamrat Fridolina Rolfö säger att man inte helt säker kan slå fast att hon rörde underlivet.

– Matchen var också speciell, ett derby där det är otroligt mycket känslor och närkontakt. Hon har vårt fulla stöd och hon har gått ut med ett meddelande om hur hon upplevde situationen. Jag står vid hennes sida.

SVT sänder Sveriges två kommande matcher i Nations League, Danmark borta på fredag och mot Wales på tisdag (25 februari).

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Damlandslaget i fotboll

Mer i ämnet