Foto: Bildbyrån

Guidetti kan missa La Liga-premiären

Uppdaterad
Publicerad

John Guidetti har haft en riktig drömdebut i sin nya klubb Celta Vigo. Men dröm kan ha blivit mardröm. Enligt uppgifter kan svensken missa premiären.

Det är benhinneinflammation i vänsterben som spökar för 23-åringen och han har de senaste dagarna endast tränat på egen hand.                  

– Vi hoppas att han kan ansluta till laget under fredagen, men det beror på hur skadan utvecklas, skriver den spanska klubben.                      

Som däremot medger att det går åt rätt håll. 

– Det har blivit bättre men vi föredrog att han skulle genomföra träningen på egen hand för säkerhets skull, skiver de på hemsidan.

Celta Vigo sparkar igång sin säsong på söndag när man ställs mot Levante.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.