Erik Hamrén meddelade på dagens presskonferens att det inte finns några skador eller bekymmer i truppen inför morgondagens match mot Danmark
– En bra samling utan skador eller bekymmer. Sedan får vi se hur långt det räcker resultatmässigt. Vi har en stark tro att vi ska göra en bra insats. Vi vinner hellre med 2–1 än att nödvändigtvis hålla nollan och spela 0–0. Det är viktigare att vinna än hålla nollan. Men 0–0 kan vara ett jättebra resultat i morgon också, säger Erik Hamrén.
SVT Sports expert Daniel Nannskog lägger stort ansvar på mittbacken Mikael Antonsson, till vardags i FC Köpenhamn, som känner flera av motståndarna i Danmark.
– Det vilar en väldigt stor press på Antonsson. Insatsen mot Österrike var under all kritik. Han känner sig nog revanschsugen, säger SVT Sports expert Daniel Nannskog.
”Danmark svårare”
– Han blev aldrig satt under press någon gång under matcherna mot Liechtenstein och Moldavien och fick inga löpningar bakom sig. Danmark kommer bli något annat och det gäller att verkligen stå upp och klara av anstormningen som kommer.
Första matchen spelas på Friends på lördag kväll med avspark kl 20.45. Returen spelas i Köpenhamn tre dagar senare.
– Det är två nyckelmatcher. Hemma och borta är försvarsspelet avgörande. Vi måste vara stabila definsivt. Vi möter grannlandet. Det är som att bråka med sin syster eller bror. Du vill vinna, säger Erik Hamrén.