Se delar ur Hermosos förhör i klippet.
Rubiales riskerar fängelsestraff i upp till 2,5 år om han döms skyldig för kyssen som skakade fotbollsvärlden efter Spaniens VM-guld 2023.
Hermoso: ”Skulle inte tackat ja om han frågat”
Den första att förhöras under rättegången är Jennifer Hermoso, 34. I rätten berättade hon under måndagen om händelseförloppet.
– Jag har aldrig kysst honom på läpparna förut. Jag skulle inte ha tackat ja om han hade frågat. Han tog tag i mitt ansikte och jag kände att jag var ur kontakt med vad som hände. Min chef kysste mig och det borde inte hända i det här sammanhanget, säger hon enligt tidningen Marca.
Hon berättar också att Rubiales försökte få henne att spela in en video med honom då kyssen från guldfirandet började bli viral på sociala medier och han ville lugna situationen.
– Jag gjorde det inte för jag kände mig inte respekterad. Jag nämnde det för mina lagkamrater och dom sa åt mig att inte göra det. Det var då jag började gråta, säger Hermoso.
Fått dödshot: ”Rädd att gå nerför gatan”
Kyssen blev en världsnyhet och tiden efter händelsen har varit tuff för Hermoso.
– Jag har haft tv-kameror utanför mitt hus som följt efter mig. Jag var tvungen att lämna Madrid för att jag var rädd för att gå nerför gatan. Jag fick dödshot, säger hon.
Under rättegångens första dag ska även den tidigare förbundskaptenen Jorge Vilda förhöras som vittne. Totalt ska 27 personer förhöras under rättegången som väntas pågå i 13 dagar.
Både Rubiales och Vilda har avslutat sina tjänster sedan VM-guldet 2023.