Kosovare Asllani har inte spelat match på två månader – men närmar sig comeback. Foto: BILDBYRÅN

Kosovare Asllani hoppas på comeback i helgens derby

Uppdaterad
Publicerad

Kosovare Asllani har inte spelat en fotbollsmatch på två månader, men snart kan det vara dags igen. Landslagets stjärna säger till DN att hon hoppas vara med i Milans trupp mot Inter i helgen.

– Jag har stegrat träningen och hoppas vara tillbaka nu på lördag, men det är klart att det har varit en seg vår, riktigt segt faktiskt, säger Asllani till tidningen.

33-åringen har haft problem med ljumsken sedan i början av året. Nu är förhoppningen att bekymren ska vara över inför VM i Australien och Nya Zeeland i sommar.

– Det var ett misstag vi gjorde att jag skyndade tillbaka för snabbt. Med ljumske och höft är det känsligt, det tar ju längre tid. Och med min spelstil blir det väldigt påfrestande med de musklerna. Men nu har vi gett det bra med tid den här gången, så jag hoppas att det håller sig bra nu, säger ”Kosse” till DN.

Förbundskapten Peter Gerhardsson presenterar VM-truppen den 13 juni. Sverige spelar sin premiärmatch mot Sydafrika den 23 juli.

MER FOTBOLL: Rasismen mot Real Madrids Vinícius Júnior – detta hände:

Rasismen mot Vinícius Júnior – detta hände

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Rasismen mot Vinícius Júnior – detta hände Foto: Bildbyrån/TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.