Mästerskapet började med en förlust och ett kryss för Kroatien.
I den tredje matchen kom vinsten – de rödvita slog Skottland och är därmed vidare till åttondelsfinal.
Farten under kroaternas fotbollsfötter var enorm när matchen drog igång. Och det skulle inte dröja länge innan ledningsmålet kom. I den 17:e minuten fick Ivan Perisic ett inlägg som han nickade ner till Nikola Vlasic – och den senare kunde dundra in 1-0.
Länge såg målet ut att bli halvlekens enda. Men Callum McGregor ville annat. 28-åringen tryckte till med ett hårt skott som letade sig in bakom Dominik Lovakovic i det kroatiska målet – och kvitteringen var ett faktum.
17 var siffran
Kroatien fick en lika bra start på andra halvlek. Josko Gvardiol fick en öppnande passning in i straffområdet, men lyckades inte komma till avslut då den skotske burväktaren David Marshall rusade ut och bröt.
17 var tydligen Kroatiens lyckonummer denna kväll. För precis som i den första halvleken skulle Kroatien slå till i den 17:e minuten (62'). Superstjärnan Luka Modric bjöd på en ytterkanon som ristade in 2-1 på resultattavlan.
Ni minns Perisic nickassist? Han var framme med pannan ytterligare en gång. I den 77:e minuten nådde 32-åringen högst på en hörna och kunde ohotat nicka in ett tredje mål för kroaterna. 3-1 blev också slutresultatet.
Vidare på andraplats
Kroatien kniper andraplatsen och är nu vidare till åttondelsfinal. Detta då England parallellt besegrade Tjeckien – de förstnämnda vinner också gruppen.
Om Sverige hamnar på andraplats i sin grupp så ställs man alltså mot kroaterna.