Amanda Ilestedt och Lina Hurtig

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Amanada Ilestedt och Lina Hurtig är tillbaka i landslaget. Foto: Bildbyrån

Lina Hurtig och Amanda Ilestedt tillbaka i landslaget

Uppdaterad
Publicerad

Lina Hurtig och Amanda Ilestedt är tillbaka i den blågula truppen som Peter Gerhardsson presenterade idag till Nations League mot Italien och Wales 4 och 8 april.

Peter Gerhardsson utvecklar sina tankar om Hurtig och Ilestedts comeback i landslaget i spelaren ovan.

Hurtig spelade i blågult senast i december 2023 och har sedan dess valt att inte vara med av personliga skäl. Ilestedt är tillbaka efter barnafödande.

Damlandslaget i fotboll

Det är jätteroligt att ha Lina och Amanda tillbaka. Båda har tränat för fullt i Arsenal den senaste tiden men kanske inte haft så mycket speltid. Men vi tycker det är viktigt att få med och se två sådana spelare, med sina höga nivåer i spelet, i träning och förhoppningsvis även matchsituationer hos oss – för att få en bild över hur vi tillsammans kan stegra in mot nästa samling och förhoppningsvis EM, säger Peter Gerhardsson.

Gerhardssson har tagit höjd för att tre spelare sitter på gula kort och har därför tagit ut hela 26 spelare i truppen.

– Vi vill gardera lite, säger förbundskaptenen.

Hon är kallad för första gången

En av de som är med för första gången är Cornelia Kapocs, Liverpool. Hon har tidigare varit med på ett landslagsläger i Portugal i början av 2023, ett läger för spelare från damallsvenskan. Men dagens besked innebär att Kapocs för första gången är med på ”riktigt”.

– Cornelia har i sitt klubblag Liverpool fått väldigt mycket speltid och även gjort bra insatser i U23-landslaget som överårig. Så vi känner att det är ett bra läge att på denna samling få se Cornelia i vår miljö, säger Gerhardsson.

Sofia Hjern, My Cato och Evelyn Ijeh saknas från föregående trupp i februari. De är istället med i U23-truppen.

Landslagstruppen till Nations League:

Målvakter: Tove Enblom, Jennifer Falk, Emma Holmgren

Backar: Jonna Andersson, Nathalie Björn, Magdalena Eriksson, Amanda Ilestedt, Emma Kullberg, Hanna Lundkvist, Amanda Nildén, Anna Sandberg, Linda Sembrant, Hanna Wijk.

Mittfältare/forwards: Filippa Angeldahl, Kosovare Asllani, Hanna Bennison, Stina Blackstenius, Rebecka Blomqvist, Lina Hurtig, Sofia Jakobsson, Madelen Janogy, Cornelia Kapocs, Fridolina Rolfö, Johanna Rytting Kaneryd, Matilda Vinberg, Julia Zigiotti Olme.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Damlandslaget i fotboll

Mer i ämnet