Malmö inledde semifinalen bäst, men målet dröjde till den 31:a matchminuten. Lasse Berg Johnsen bröt Blåvitts uppspel, hittade fram till Isaac Kiese Thelin som inte gjorde något misstag.
MFF-anfallaren blev sedan tvåmålsskytt när han, precis före halvtidsvilan, avslutade ett vackert anfall till 2–0.
Om den första halvleken handlade om MFF så handlade den andra om IFK Göteborg. Gästerna fick in den där viktiga reduceringen med 20 minuter kvar genom Max Fenger och forcerade sedan efter 2–2 – som kom i den 88:e minuten. Kolbeinn Thordarson nådde högst upp på ett inlägg, nickade vackert in kvitteringsmålet och tog matchen till förlängning.
– Det blir för lekfullt, det är inte så att Blåvitt hade massa lägen innan de får sina mål, men vi hanterar situationen bra, säger Malmös tränare Henrik Rydström.
Jansson: ”Får rannsaka oss”
Väl där klev inbytte Oliver Berg fram och satte 3–2 i den andra förlängningskvarten och skickade Malmö till cupfinal. Där väntar nu Häcken och matchen, som SVT sänder, spelas den 29 maj.
– Det är tomt nu. En konstig match, inte vår bästa match, men på något sätt kommer vi in i matchen, säger Gustav Svensson i TV4.
– Det var en lång match, en fysisk match. Vi borde ha dödat matchen tidigare, men jag vet inte vad som händer, vad vi håller på med. I förlängningen skapar vi ingenting. Vi får rannsaka oss själva, säger Pontus Jansson.
Svenska cupen herrar

Malmö FF
3 - 2
2-2 (Fulltid)
