Se händelsen i spelaren ovan.
Bollen såg ut att vara ute men domaren hade inte hunnit blåsa av än – då sprang svenske Stabaek-tränaren Janne Jönsson in på planen för att ta bollen. Jönsson sprang även in i en motståndarspelare och fick syna det röda kortet.
De konstiga scenerna slutade inte där. Svensken kramade fjärdedomaren.
– Jag tycker att det är ett beteende vi inte behöver ha på fotbollsplanen, säger fjärdedomaren Marit Skurdal.
”Jag har inte tacklat en Vålerenga-spelare”
Jönsson menar att han ville få igång spelet snabbt och att kramen var för att han ville be om ursäkt.
– Det var övertid och jag försökte få tag i bollen för att göra ett snabbt inkast. Bollen hade varit klart ute och jag gick en meter ut på planen för att få tag i den. Jag ville få igång spelet. Det var övertid och Vålerenga sparkade bort bollen så att tiden rann ut”, säger han till NRK och fortsätter:
– Jag har inte tacklat en Vålerenga-spelare och en Vålerenga-spelare har inte tacklat mig. Jag gick en meter utanför där jag skulle vara, för att få igång spelet igen.
Matchen slutade 3-2 till Vålerenga.