Trent Alexander-Arnold är född och uppvuxen i Liverpool och fostrad i fotbollsklubben. Den här säsongen har den 20-årige ytterbacken växt ut till en av klubbens bästa spelare.
När han stod och såg ut över arenan i Madrid och såg sjungande supportrar blev han känslosam.
– Jag vet inte vad jag ska säga. Vi kommer inte att tänka så mycket kring vad det här var för typ av match, vi kommer bara att tänka att vi är mästare, och att vi är mästare inför alla dessa fans, säger en märkbart rörd Alexander-Arnold i Viasats sändning.
Redan som 20-åring ställer han sig nu till den mäktiga skara av Liverpool-spelare som vunnit Champions League.
– Jag har svårt att se mig som legendar, jag är bara en grabb från Liverpool som får vinna Champions League-mästare. Mina drömmar har gått i uppfyllelse, fortsätter han.
”Väldigt lycklig”
Bredvid honom stod en minst lika lycklig Mohamed Salah. Salah som förra året tvingades kliva av finalen efter att ha skadat armen i en duell med Real Madrids Sergio Ramos.
– Jag är väldigt glad att jag får stå här och för att jag fick spela klart hela matchen, säger Mohamed Salah.
– Jag är väldigt lycklig för detta, att få göra detta som egyptier är stort.
UEFA Champions League

Tottenham Hotspur
0 - 2
