Daniel Ståhl slutade fyra i Rom. Foto: Bildbyrån

Ingen fullträff för Ståhl – fyra i Rom: ”Det kommer i augusti”

Uppdaterad
Publicerad

Daniel Ståhl slutade fyra i sin Europapremiär i Diamond League-tävlingen i Rom.

Skada och sjukdom har stört den svenske diskuskastaren som hade svårt att få till något perfekt kast och nådde 64,84 som längst.

– Det är bara maj nu, det kommer i augusti, säger Daniel Ståhl till TV12.

Efter de tre inledande kasten låg Daniel Ståhl femma efter att ha kastat 64,56 i den andra omgången i ett vindstilla Rom. Svensken öppnade annars blygsamt på 62,31 och behövde ett kast över 64 meter för att ta sig in bland de åtta främsta och få kasta vidare i den andra omgången.

Han gjorde vad han skulle i den andra omgången och trots att det inte blev någon förbättring i den tredje så räckte hans 64,56 för att ta sig vidare.

– Fysiskt kändes det bra i dag men inte tekniskt, säger Daniel Ståhl till TV12.

Blek insats av Skoog

Det blev en liten ökning i den andra kastrundan – 64,84 blev svenskens bästa resultat och det räckte till en fjärdeplats. Ståhl, som nyligen haft problem med skada och sjukdom, hade en jämn serie och kastade stabilt men utan att få till den där riktiga fullträffen.

– Sjukdom och skada har påverkat lite i kastkänslan men jag känner mig stark i gymmet och i kastningen. Men det är bara maj, det kommer i augusti, säger Ståhl.

Jamaicanen Fedrick Dacres hade hela fyra kast över 66 meter, hans längsta nådde 68,51 och det räckte för att vinna Diamond League-tävlingen i Rom. Andrius Gudzius från Litauen slutade tvåa med ett kast på 68,17.

I damernas höjdhopp rev Sofie Skoog ut sig redan på 1,88. Efter att ha klarat 1,80 och 1,84 i första försöket tog det tvärstopp för svenskan som slutade tia av tolv startande.

Nytt personligt rekord av Solomon

– Det kändes bra på inhoppningen och de första höjderna men sedan har man ju bara tre försök och då gick det fort på 1,88, säger Skoog till TV12.

Trots ett blekt resultat är inte Skoog orolig för formen.

– Det är nära 1,90 och höjderna där. Jag måste tävla igång mig så det var skönt att få göra en tävling och börja säsongen mot bra motstånd.

Napoleon Solomon satte nytt personligt rekord men drygt fem sekunder på 3 000 meter hinder. Svensken sprang i mål som elva på tiden 8.23,54 – knappt 18 sekunder från Mustafa Mohameds svenska rekord från 2007 (8.05,75).

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.