Stockholm Marathon flyttas fram till i höst. Foto: Bildbyrån

Stockholm Marathon flyttas

Uppdaterad
Publicerad

Stockholm Marathon flyttas fram till i höst.

Arrangören hoppas att ett senareläggande av tävlingen ska möjliggöra att den genomförs  i princip som normalt.

Förra året blev Stockholm Marathon inställt på grund av coronapandemin. Men i år hoppas man kunna genomföra den 42:a upplagan av tävlingen.

5 juni var det ursprungliga datumet men på grund av pandemin väljer man nu att skjuta upp loppet.

– Vi har arbetat in i det längsta för att skapa ett säkert och attraktivt evenemang den 5 juni men har nu kommit till punkten att vi blivit tvungna att ta beslutet att flytta till hösten, säger projektledaren Christer Clefberg i ett pressmeddelande.

Inställt förra året

Det nya datumet blir 9 oktober.

– Vi har väldigt goda förhoppningar om att kunna arrangera loppet på ett bra sätt den 9 oktober. Det viktigaste nu är förstås att hela samhället samverkar för att få ner smittspridningen så att vi så småningom kan börja öppna upp igen, säger Clefberg.

”Helt ofattbart”

Arrangören riktar också skarp kritik mot hur regeringen och myndigheterna hanterat folkhälsoaspekten under pandemin.

– För oss är det helt ofattbart att folkhälsobefrämjande aktiviteter som motionsidrott regleras hårdare än shopping och nöjen, säger Daniel Almgren, verksamhetschef för Marathongruppen som arrangerar bland annat Stockholm Marathon.

– Vi och andra motionsevenemang har gentemot myndigheterna tydligt visat hur vår process ser ut, när våra deadlines går. Men förståelsen tillbaka är inte alls lika tydlig. En plan för återöppnande gällande vår typ av verksamhet hade redan behövt vara på plats, säger Almgren.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.