Hör Andreas Kramers tankar i spelaren ovan.
Det blev en blytung dag för svenska 800-meterslöparen Andreas Kramer i inomhus-EM i Apeldoorn, Nederländerna.
Svensken hade ingen lyckad dag på banan och slutade sist i sitt försöksheat – vilket innebar att mästerskapet tog slut redan i inledningsfasen.
– Bland de sämsta loppen jag gjort i hela mitt liv, fruktansvärt dåligt, sa han efter loppet.
Patryk Sieradzki från Polen gick i mål först på tiden 1:46.32.
Andreas Kramer sprang in på 1:50.17.
Tuff resa i loppet
Efter en incident där han tappade balansen tvingades han bromsa in och sedan accelerera upp på nytt, en kraftansträngning som kostade för mycket energi.
Han blev avhängd och fick aldrig chansen att slåss om en semifinalplats.
Efteråt var en märkbart besviken Kramer självkritisk.
– Sista varvet märker jag att jag inte har något att sätta emot. Jag hade inte formen idag. Nu blir det att deppa någon timme, sedan får jag leva vidare livet.
Lämnade in protest
Efter loppet valde det svenska friidrottsförbundet att lämna in en protest, med anledning av det som skedde under Andreas Kramers heat.
– Det blir lite tjafs på banan också med de andra löparna. Det är någon knuff här och där. Det är nog en blandning av allting, säger Andreas Kramer.
Den svenska protesten avslogs, meddelade förbundskapten Kajsa Bergqvist.
– De tyckte inte att det var tillräckligt, och vi kände att det var ett gränsfall. De här incidenterna förstörde hans lopp fullständigt, säger hon i SVT.