Delad bild. Till vänster: golfare svingar, bollens bana visas. Till höger: golfnål på green.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se det extraordinära slaget i spelaren. Foto: Max/X @PGATOUR

Publiken i extas efter det extraordinära slaget: ”Galenskap”

Uppdaterad
Publicerad

Här får Sam Ryder publiken att explodera.

35-åringen stod för vad många golfspelare drömmer om att få göra.

Han dunkade in en hole in one.

Se makalösa slaget och jublet efteråt i spelaren ovan.

Valspar Championship i soliga Florida är inne på tredje tävlingsdagen. Norrmannen Viktor Hovland ligger bra till för att kamma hem ännu en seger i PGA-touren.

Men Hovland i all ära.

Lördagens runda handlade om Sam Ryder. På det 17:e hålet slog amerikanen till med en hole in one som fick publiken att tappa hakan. Faktum är att han slaget var så pass bra att bollen gick rakt in i hålet för att sedan studsa ut igen.

”Galenskap”, skriver PGA-touren själva på plattformen X.

– Den swishade runt och kom ut igen, säger kommentatorn.

Sam Ryder klättrade två placeringar tack vare slaget och avslutar dagen på en delad 24:e plats. Bästa svensk är Henrik Norlander på delad 17:e plats.

Nyhetsklipp

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.