Jesper Svensson. Arkivbild. Foto: Peter Morrison/AP/TT

Tourdebutanten Jesper Svensson jagar segern i Florida

Uppdaterad
Publicerad

Golfaren Jesper Svensson är med i tätstriden av PGA-tourtävlingen i Florida inför helgens avslutning.

Svensson är sammanlagt elva slag under par och ligger delad trea – två slag från ledning.

Den 28-årige svensken gör sin första säsong på USA-touren sedan han spelat till sig spelrättigheter efter ett fint 2024 på Europatouren.

Han slog till med en delad tiondeplats i debuten på Hawaii i mitten av januari, men sedan dess har det blivit två missade kvalgränser och två placeringar längre ner i resultatlistan.

Nu kan Svensson vara på väg att blanda sig i kampen om segern på PGA National Resort (par 71) i Palm Beach Gardens. Efter en inledande 64-runda blev det 67 slag under fredagen (–4) och Svensson delar tredjeplatsen med tre andra spelare på elva slag under par totalt.

”Aldrig behövt följa upp en 59:a”

Leder gör amerikanen Jake Knapp på 13 slag under par. Knapp svarade för en sensationell 59-runda (–12) på torsdagen, men dagen efter blev det mer beskedliga ett slag under par och –13 totalt.

– Jag har aldrig behövt följa upp en 59:a i en turnering tidigare. Allt är nytt för mig. Igår klickade allt bara med bollträffar, avståndskontrollen kändes riktigt bra, kunde styra bollbanor och nedslagsplatser. Allt det där var perfekt, säger Knapp till PGA-touren.

Fransmannen Matthieu Pavon är ensam tvåa på –12.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.