Tudelad bild. Vänster: Grupp män i röd klädsel samtalar. Höger: Man i röd tröja och vit keps.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se förvirringen efter Tiger Woods fiaskoslag: ”Vad fan händer?” Foto: Disney

Tiger Woods om fadäsen: ”Ett av karriärens mest pinsamma misstag”

Uppdaterad
Publicerad

Tiger Woods tog fel klubba när han sköt mot skärmen i inomhustävlingen i Florida.

– Ett av karriärens mest pinsamma misstag inträffade alldeles nyss, säger en skrattande Woods.

Woods spelade sin första tävling efter sin moders död men var på skämtsamt humör och skrattade ofta i Palm Beach Gardens TGL-tävling bara två dagar efter att ha stått värd för Genesis Invitational i San Diego, Kalifornien, där Ludvig Åberg vann.

Woods hörde 99 yards (90 meter) när det i själva verket rörde sig om 199 yards och fick på nära nog en perfekt träff som enligt simulatorn landade på 100 yards med sin wedge.

Woods som spelar för Jupiter Links förlorade det 13:e hålet mot New Yorks Cameron Young.

”Svårt för mig att köra hit”

Inom golfen är det vanligt att man skippar den första siffran om sammanhanget är uppenbart men i det här fallet fick det en komisk effekt som alla skrattade åt.

Moder Kultida gick bort den 4 februari i en ålder av 80 år.

– Hon gillade verkligen att se mig spela och det var fantastiskt att ha henne med på läktaren. Det var ett fantastiskt ögonblick och jag är definitivt tacksam över att hon var här. Det var svårt för mig att köra hit, berättar Woods om mamman och refererar till en tidigare tävling när Kultida var med.

SE ÄVEN: Ludvig Åberg hyllas stort efter jätteslaget bakom segern

Tvådelad bild. Till vänster: golfspelare svingar klubban. Till höger: man med vit keps.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Ludvig Åbergs driverslag på sista hålet i Genesis Open hyllas Foto: Max

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.