Enligt uppgifter på ett färdigtryckt skriftligt material som visades upp på presskonferensen hoppas laget att inleda hemma mot CSKA Moskva den 10 september. Det är alltså tänkt att det ska bli KHL-spel redan till hösten för det nystartade svenska laget. Men ingen i Crowns kunde bekräfta att det blir spel i KHL. Detta efter en av de rörigaste presskonferenser som skådats.
– Vi är redo att trycka på knappen men Hockeyförbundet har gått bakom ryggen på oss så det är svårt att trycka på knappen men vi är redo att sätta ett lag på benen, säger en av initiativtagarna Anders Svensson och berättar att ett tiotal spelare är kontaktade.
Personerna bakom Crowns hade inte tänkt hålla en presskonferens så här tidigt men efter att mediauppgifter om projketet läckt ut så kände man sig tvingad att gå ut.
Uppgifter om en rysk miljardär dementerades
Däremot dementerades uppgifter om att en rysk miljardär skulle stå bakom projektet ekonomiskt. Pengarna ska dras in via tv-rättigheter från matcherna och att det ska vara så intressant att sponsorer lockas. Uppgifter om månadslöner i miljonklassen kan nog sorteras till miljardären som inte finns.
– Vi gör så gott vi kan men märker vi att vi inte klarar deadlinen så tar vi det därifrån. Vi vet inte hur KHL och det ryska hockeyförbundet tänker. Vi har ännu inte fått något välkomnande från det ryska förbundet, säger Leif R Carlsson som var den som pratade mest under den 75 minuter långa presskonferensen.
Det svenska laget ska spela sin första bortamatch den 20 augusti, enligt uppgift mot Helsingforslaget Jokerit.
Började ta kontakt med spelare 10 april
Enligt tidslinjen som Crowns presenterade, på en väldigt rörig och utdragen presskonferens, började man rekrytera spelare den 10 april.
Styrelseordförande i klubben är Nils Andersson, som förut varit ordförande i Södertälje SK.
KHL hade tidigare uppvaktat AIK som sade nej. Den nuvarande svenske förbundskaptenen Pär Mårts fick en förfrågan om att bli tränare.
– Mårts berättade att han fått kontakt med två KHL-klubbar och tackade nej till oss men det visade sig bara vara på skoj från en agent vad det gällde KHL. Bengt-Åke Gustafsson var då väldigt intresserad, säger Leif R Carlsson i Crowns ledning på presskonferensen. Den svenske OS-guldtränaren från Turin 2006 är alltså Crowns huvudspår som ny tränare.
”Fulspel” från det svenska hockeyförbundet
Crowns menar att Hockeyförbundets negativa inställning är en ”ickefråga” eftersom det är en uppgörelse mellan Crowns och KHL, ungefär som när NHL-matcher spelats på svensk mark. Det ryska hockeyförbundet ställer sig inte heller bakom Crowns.
Samtidigt anklagas det svenska hockeyförbundet för ”fulspel” då det bett det ryska förbundet om att stoppa Crowns. Den sammantagna uppfattningen efter presskonferensen var att den gav upphov till fler frågor än vad den gav svar.
– Jag vet knappt vad jag ska säga. De blev inga svar, bara fler frågetecken. Presskonferensen var jobbig att titta på, säger SVT:s hockeyexpert Mikael Renberg.
Fakta: KHL
KHL bildades 2008 och består just nu av 28 lag – 22 lag från Ryssland, och ett lag från vardera Vitryssland, Kazakstan, Lettland, Slovakien, Kroatien och Finland.
Ligan är uppdelad i två så kallade konferenser med två divisioner i varje konferens.