Tre av målen som Brynäs släppte in i den andra finalmatchen kom i numerärt underläge. En spelform som grundserievinnarna rasat dramatiskt i sedan grundserien. Då låg laget på 78 procent, en siffra som placerade dem som sexa bland SHL-lagen.
Men i slutspelet har den siffran sjunkit till 60 procent. På 35 försök har lagen i slutspelet gjort 14 mål mot Brynäs i numerära överlägen.
– Vi är lite för stora i boxen och öppnar upp utrymmen, ibland rakt framför mål och ibland för genomspel. Det är smådetaljer. Ibland måste man flytta en meter hit, en meter dit och utföra det till hundra procent, säger Brynäs tränare Niklas Gällstedt.
Kan det fälla er över sju matcher?
– Det beror på hur vi hanterar det här och om vi klarar att flytta den där metern och flytta klubban. Det får framtiden utvisa.
Hur lätt är det åtgärda?
– Man får visa på video och utföra. Det är lättare att visa och utföra än att prata och utföra.
Hur mycket har ni pratat om det?
– Lite grann. Sen gäller det att vi gör det bättre. Vi har troligtvis inte pratat tillräckligt om det.
Loobs kritik mot Brynäs
SVT Sports expert Håkan Loob menar att Brynäs måste få ordning på det inför de kommande mötena med Luleå.
– Brynäs behöver få ordning på sina special teams för att det inte ska fälla dem i finalserien. Där måste Brynäs bli bättre, säger Loob.
Finalserien mellan Brynäs och Luleå står 1–1 efter de första två matcherna.
Hör Loobs analys om Brynäs boxplay i spelaren ovan.
Boxplay i slutspelet
# | Lag | BP Spelade | BP Totalt | BP Insläppta | BP%
1 | Örebro | 3 | 8 | 0 | 100.00
2 | Frölunda | 12 | 26 | 3 | 88.46
3 | Rögle | 2 | 8 | 1 | 87.50
4 | Luleå | 13 | 28 | 4 | 85.71
5 | Skellefteå | 11 | 39 | 7 | 82.05
6 | Färjestad | 6 | 23 | 6 | 73.91
7 | Malmö | 8 | 23 | 6 | 73.91
8 | Timrå | 6 | 18 | 5 | 72.22
9 | Växjö | 8 | 27 | 8 | 70.37
10 | Brynäs | 13 | 35 | 14 | 60.00
Källa: Swehockey