Färjestad förlorade CHL-finalen mot ZSC Lions. Foto: Tommy Pedersen/TT

Färjestad förlorade CHL-finalen mot ZSC Lions: ”Vi har mer lägen”

Uppdaterad
Publicerad

Färjestad förlorade Champions Hockey League-finalen mot ZSC Lions i Schweiz.

Karlstadslaget hade drömläge att kvittera med minuten kvar men föll slutligen med 1-2.

– Det visar hur små marginaler det är. Vi har mer, eller lika många lägen, som Zürich har men deras toppkedja gör två mål till slut. Det är det som skiljer i en jämn match, säger Färjestads tränare Tomas Mitell till Nya Wermlandstidningen.

Färjestad hade aldrig tidigare varit i final i Champions Hockey League och åkte därför till Schweiz med allt att vinna. På andra sidan stod ZSC Lions från hemmanationen.

Men det blir inget glatt festande för svenskarna. Färjestad föll med 1-2 i finalen.

Zürichlagets Sven Andrighetto öppnade målskyttet efter en tilltrasslad situation med backhand framför Max Lagace med bara två minuter till periodvila.

Samme spelare utökade till 2-0 i andra perioden då Lagace inte hann med i en sidledsförflyttning.

Trotjänaren Per Åslund gav Färjestad hopp med drygt tio minuter kvar att spela och det var så nära att även en kvittering kom.

Färjestad hade ett ypperligt läge i spel sex mot fem med bara minuten kvar men fick inte in pucken och man får åka hem till Sverige trofélösa efter 1-2-förlusten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.