Klassiska klubben Leeds United åkte ur Premier League i maj. Nu tar man sats för att ta sig tillbaka till högsta ligan igen.
Ett investmentbolag, som också äger det amerikanska San Fransisco 49ers i NFL, investerade i klubben redan 2018. Fram till nu har de ägt 44 procent av andelarna i klubben.
Nu tas nästa steg, de blir majoritetsägare.
– 49ers Enterprises har varit en fantastisk partner i flera år och jag är helt övertygad om att de kommer kunna ta Leeds till nästa nivå, säger Andrea Radrizzani, som tidigare varit klubbens huvudägare.
NHL-stjärnan Gabriel Landeskog
Gabriel Landeskog, lagkaptenen, i NHL-laget Colorado Avalanche, är en av de stjärnorna som nu har bekräftat att han är en del av investeringsgruppen.
Några andra som också har varit med i investeringen är den före detta simstjärnan Michael Phelps och Landeskogs före detta lagkamrat Erik Johnson. Vilka summor det rör sig om i investeringen är inte känt.