Svensken har haft en strålande inledning av NHL, med bland annat karriärens första hattrick i förra veckan. I matchen mot Ottawa Senators slog Adrian Kempe till igen. Med 1.46 kvar av den tredje perioden snodde Kempe pucken av hemmalagets målvakt Mike Condon som var på äventyr bakom kassen, Kempe kunde enkelt lägga pucken i mål och kvitteringen var ett faktum.
– Jag får mer självförtroende för varje match. Jag försöker bara åka så mycket skridskor som möjligt och skapa tillfällen för min kedja och spela på det sätt som de andra killarna vill spela, säger Kempe till nhl.com.
Satte avgörande straffen
En mållös förlängning tog matchen till straffar där Michael Cammalleri satte Kings första, samtidigt som Ottawa missade sina två inledande straffar. Kempe klev då fram och med ett snabbt skott tog han sitt Los Angeles till sjunde segern på nio matcher. Fem mål har det hunnit bli för svensken.