Seger för Örebro mot Malmö efter målklassiker-repris

Uppdaterad
Publicerad

Tre insläppta mål på fyra minuter.

Då rasade Malmös Johan Olofsson vid förlusten mot nya serieledaren Örebro.

– Det är pinsamt, säger han i C Mores sändning.

Mot Örebro förlorade Malmö sin tredje raka hemmamatch i SHL. Där Redhawks hamnade i 0–3-underläge i första perioden, Mathias Bromé, som vände hem till den här säsongen efter ett par år i Detroit och ett i Davos, ordnade först öppningsmålet och sedan rekonstruerade han ett klassiskt mål i friläge när han blev tvåmålsskytt.

– Man får prova på en ”Kenta Nilsson” ibland, skönt” säger Mathias Bromé i C Mores sändning.

Lika glad i första periodvilan var inte hemmalagets forward Johan Olofsson.

– Första fem är ganska bra, sista femton är bedrövliga. Vi slarvar med pucken, vi passar inte till varandra. Det ser fördjävligt ut, det är pinsamt. Vi är inte ens tvåa på pucken, vi är trea-fyra. Först och främst måste vi hålla oss till det vi kommit överens om, det gör vi inte just nu, säger han.

Malmö reducerade två gånger i mittperioden, men kom aldrig ikapp. Seger med 5–2, två sista målen i öppen kasse där Bromé med det ena fullbordade ett hattrick, för Örebro – klubbens tredje raka i SHL. Och Örebro leder nu SHL, Växjö kan ta över den vid seger senare i kväll borta mot HV71.

SHL

IF Malmö Redhawks logo

IF Malmö Redhawks

2 - 5

Örebro HK logo

Örebro HK

0-3, 2-0, 0-2
Malmö Arena, Malmö
Publik: 4743

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.