Superstjärnan Jack Hughes föll in i sargen – tvingades lämna matchen

Uppdaterad
Publicerad

New Jerseys superstjärna Jack Hughes föll handlöst efter ett skott och rammade sargen med rejäl kraft.

Kort därefter tvingades NHL:s poängligaligaledare att utgå.

Se det otäcka fallet in i sargen i spelaren ovan.

New Jerseys coach Lindy Ruff berättade efter matchen att Hughes kommer att bli ytterligare undersökt under lördagen.

Inte nog med att Hughes tvingades gå ut. New Jersey förlorade dessutom matchen med 1-4.

– Det är tufft. Jag menar, titta på starten han haft. Jag ska inte ljuga, vi blev lite skärrade när det hände. Men på något sätt måste du vända blad när du inser att han inte kommer tillbaka, säger New Jerseys målskytt Curtis Lazar enligt AP.

Briljerat tillsammans med svensken

Den 22-åriga amerikanen Hughes leder NHL:s poängliga med 20 poäng – fem mål och assist på tio matcher.

I powerplay har han och svensken Jesper Bratt var stekheta i år. I den formen har duon gjort 25 poäng (Bratt 13 och Hughes 12).

Bratt ligger trea i poängligan med 19 poäng.

NHL

St. Louis Blues logo

St. Louis Blues

4 - 1

New Jersey Devils logo

New Jersey Devils

0-0, 2-1, 2-0
Enterprise Center, St. Louis, MO
Publik: 18096

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.