Foto: Jonathan Broberg

Svenskt VM-guld i jujutsu

Uppdaterad
Publicerad

Helena Edfeldt tog silver ifjol men nu fick hon sin revansch. VM-guld i 55 kilosklassen efter seger mot ryskan Irina Kuprina.

”Det här är den absolut bästa prestation jag har gjort, det är fantastiskt”, säger Helena Edfeldt til SVT Sport efter VM-guldet.

Efter en synnerligen stark VM-final är Helena Edfeldt Sveriges senaste världsmästarinna i jujutsu. Svenskan besegrade den aviga ryskan Irina Kuprina efter att ryskan klappat ut sig med knappa två minuter kvar av finalen.

– Jag kunde inte förstå att det var sant när Irina gav upp, att jag vunnit VM-guld! Det är det största jag har upplevt, säger Helena Edfeldt till SVT Sport efter VM-guldet.

Magisk helg

Det blev en magisk helg i Bangkok för Helena Edfeldt. Det som började så svajigt med seger i första matchen med absolut minsta möjlig marginal slutade i svensk eufori.

Helena Edfeldt besegrade ryskan Irina Kuprina i damernas ne waza -55kg på ett enastående vis. Matchen inleddes minst sagt avvaktande där ingen av finalisterna ville bjuda den andra på någon öppning.

De båda fick till och med varsin passivitetsvarning. Men efter drygt en minut kom en första offensiv av ryskan som försökte störa Edfeldt, men då passade svenskan på att kontra och plötsligt hade Edfeldt kopplat greppet.

”Aldrig varit bättre”

Och 3,48 in i finalen kom så avgörandet. Edfeldt fick tag i ryskan, satte henne i en teknik och då klappade hon ut sig.

– Det är så många som är delaktiga i detta, jag har haft en sådan support och aldrig varit i bättre form. Nu siktar jag på EM i januari.

Den svenska medaljskörden i VM i Bangkok slutade med ett guld, två silver och två brons.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.