Friedrich Moch (till vänster) gör sitt bästa för att utmana de norska herrarna.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Friedrich Moch om framtiden för de tyska längdherrarna. Foto: SVT/Bildbyrån

Friedrich Moch bästa icke norrman i världscupen: ”Vi behöver bli fler”

Publicerad

Förra säsongen var det fem norrmän i toppen av den totala världscupen.
Sedan kom Friedrich Moch.
– Det är galet, norrmännen är så bra, säger han.

Lite i skymundan har den 24-årige tysken Friedrich Moch etablerat sig i världseliten.

Förra säsongen blev han sexa i den totala världscupen efter bland annat en andraplats i Tour de Ski. Därmed blev han bäste icke norrman i världscupen.

Även denna säsong har han inlett bra. Bland annat blev han sjua i Lillehammars 10 km-lopp i fristil, efter sex norrmän.

– Det är galet, norrmännen är så bra! Vi ser alla upp till dem. De gör ett väldigt bra lopp och åker fint, det är galet att se dem när de åker så bra och jag försöker alltid titta på dem och få tips, sade han när SVT Sport träffade honom på ett träningsläger strax inför säsongsstart.

Men det är något av en ond cirkel för Moch och andra som försöker utmana norrmännen – eftersom de är så många på så hög nivå.

– Det är viktigt i skidor att få träna med bättre åkare, säger han.

– Vi behöver bli fler som håller på med längdskidor i Tyskland. Vi har inte haft så många de senaste åren, bara runt tio herrar. Så kampen om världscupplatser har inte varit så hård.

Se hela reportaget med Friedrich Moch här:

Den tyske längdskidåkaren Friedrich Moch utmanar de norska giganterna.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Foto: Victor Vedin/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.