Svensk skidhoppare i blå jacka med texten ”SWEDEN”, håller skidor med snöiga träd i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se när landslagsläkaren Rickard Noberius berättar om Linn Svahns olycka på VM. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Linn Svahn har fått hjärnskakning – lämnar VM

Uppdaterad
Publicerad

Linn Svahn har fått hjärnskakning och missar VM.

Hon ramlade under träningen i onsdags.

– Det känns som att det är en förbannelse över mästerskap, säger tränaren Stefan Thomson.

Se när landslagsläkaren Rickard Noberius berättar om olyckan i spelaren ovan.

Det svenska sprintlandslaget har drabbats av ett rejält avbräck inför VM i Trondheim.

Under en träning i onsdags ramlade Linn Svahn och efter läkarbedömning av landslagsläkaren Rickard Noberius har man kommit överens om att det inte blir något VM för 25-åringen.

– Hon har fortfarande huvudvärk, illamående och känslighet för ljus. Men i övrigt mår hon bra. Det här tar minst en vecka, oftast längre, innan man är tillbaka på banan.

På en presskonferens berättar Noberius:

– Klart att hon är jätteledsen. Hon har känt sig i väldigt bra slag och sett fram emot mästerskapet. Klart att hon är ledsen men samtidigt samlad. Men vi är överens om beslutet.

SE ÄVEN: Här är Linn Svahns olyckliga mästerskapsfacit

Skidåkare i lagjacka på ett vintersportevenemang, omgiven av skidor och åskådare.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
60 sekunder: Linn Svahns förbannelse i mästerskap Foto: SVT

Hon kommer att ersättas av Märta Rosenberg i dagens sprint, som börjar 10:00.

Det har tidigare rapporterats om isiga förhållanden men tränare Stefan Thomson säger att olyckan inte har med det att göra. Medaljhoppet har redan lämnat Trondheim för att resa hemåt.

– De kom nära varandra i en nedförsbacke som man gör när man tränar lite hårdare så fick hon bakåtvikt, snurrade runt och landade så pass olyckligt att hon slog i huvudet, berättar landslagsläkaren om incidenten.

I VM 2021 tävlade Linn Svahn trots sin allvarliga axelskada, sedan missade hon OS 2022. När hon var tillbaka under VM 2023 blev det två fjärdeplatser.

Nyhetsklipp

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.