När 29-åringen gick in på sina sociala medier efter loppet möttes han av en obehaglig kommentar. För SVT Sport berättar han:
– Jag har aldrig fått något sådant tidigare. Men det här var väldigt specifikt och det kändes som att personen hade koll på Ski Classics. Man ser ju i kommentaren vad som står… Det kändes ändå olustigt så vi valde att polisanmäla, säger han.
Novak blev även uppmanad att informera polisen i Norge vilket han nu har gjort. Detta eftersom Ski Classics-säsongen kommer att avslutas i Norge under de kommande två helgerna.
Under den gångna helgen blev Novak, som tävlar för Team Aker Dahlie, diskad från Ski Classics-loppet Birkebeinerrennet efter att ha knuffat till en annan skidåkare efter målgång. En diskning som han nu har överklagat.
Hur mår du nu?
– Jag mår bra egentligen. Jag har tränat på. Men det är klart att det har blivit mycket nu. Dels med överklagan och juryns beslut. Och sen kom det här… Så det är lite distraktioner som jag gärna hade varit utan just nu.
”Antar att polisen har koll”
I hotet framgår det bland annat att Novak kommer att bli skjuten om han slutar topp tre i kommande lopp.
Känner du någon rädsla inför kommande tävlingar?
– Inte direkt. Med största sannolikhet är det väl bara ett nättroll men jag blev ändå rekommenderad att göra en anmälan. Så det är gjort i alla fall och jag antar att polisen har koll, säger Novak.
Fakta: Totalställningen i Ski Classics
1. Amund Hoel, 2513 poäng.
2. Johan Tjelle, 2397 poäng.
3. Ole Jörgen Bruvoll, 2365 poäng.
4. Andreas Nygaard, 2286 poäng.
5. Emil Persson, 2265 poäng.
6. Max Novak, 2252 poäng.
Tre deltävlingar återstår.