Foto: BILDBYRÅN

Walleräng firar Lucia i terrängen

Uppdaterad
Publicerad

Olle Walleräng får den första biljetten till terräng-EM i franska Toulon-Hyères den 13 december. Walleräng vann i helgen NM-guld efter att ha varit sju sekunder snabbare än dansken Ole Hesselbjerg över nio kilometer.

– Olles insats gladde verkligen och jag hoppas att han kan bygga vidare på det, säger landslagsledaren Stefan Olsson.

Flera av landets bästa löpare avstår mästerskapet.

Isabellah Andersson och Mustafa Mohamed fokuserar på maraton och halvmaraton. Abeba Aregawi och Charlotta Fougberg tävlar inte i terräng den här säsongen

Olsson hoppas fortfarande på Meraf Bahta, EM-guldmedaljör på bana i Zürich 2014. Slutlig uttagning sker den 1 december.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.