Ryttare i svart hjälm och jacka rider en brun häst under en tävling inomhus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Experten om Guerdats skadeoro under Gothenburg Horse Show: ”Han gick riktigt illa” Foto: Mathias Bergeld / BILDBYRÅN

Stjärnan Steve Guerdat missar världscupfinalen – är skadad

Uppdaterad
Publicerad

Flerfaldiga OS-medaljören och världstvåan Steve Guerdat har opererats för diskbråck.

Därmed missar han världscupfinalen på hemmaplan i Basel.

”Jag kommer att behöva tid för att komma på fötter igen”, skriver Guerdat på Instagram.

Den schweiziska världsstjärnan, som vunnit världscupfinalen hela tre gånger, avstod flera klasser under Gothenburg Horse Show den gångna helgen, på grund av ryggproblem.

Men 42-åringen valde ändå att trotsa smärtorna och starta i världscupens Europafinal i söndags, i jakten på de sista poängen för att kvala in till finalen i Basel i april.

Guerdat hade fyra fel i grundomgången, men fick ändå tillräckligt med poäng för att säkra den sista platsen bland de 18 finalklara ryttarna från den västeuropeiska ligan.

Tvingas stå över VC-finalen

Glädjen över finalavancemanget blev dock kortvarig.

Under onsdagskvällen meddelade världstvåan och flerfaldiga OS-medaljören via ett uttalande i sina sociala medier att det inte blir någon världscupfinal för honom på hemmaplan i Basel.

– Det är svårt för mig att acceptera det efter alla ansträngningar den här vintern. Men de senaste dagarnas smärta och rädsla har fått mig att inse att trots all passion för min sport så är det till ingen nytta om inte min hälsa är med mig, skriver Guerdat på Instagram.

SVT direktsänder från världscupfinalen i dressyr och hoppning första veckan i april

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.