Elfsborgssimmaren sänkte sitt personliga rekord med över en halv sekund.
– Allting bara stämde, eller... Det kändes jättedåligt första 50, jag hade inte alls den rytmen jag hade i morse. Men det var väl för att jag hade högre frekvens med benen och andningsrytmen och en kick till. Något gjorde jag ju annorlunda, säger hon.
Tiden 54,46 var bara 21 hundradelar över VM-kvalgränsen.
Bara Marrit Steenbergen, Nederländerna, regerande världsmästare på distansen, var snabbare med 53,44, årets näst snabbaste tid i världen.
"Vill kvala på alla tre"
Sofia Åstedt satte sitt tredje personliga rekord i Swim Open i Stockholm på lika många grenar.
På dubbla distansen tog hon sig för första gången under två minuter (1.59,74) och på 50 meter fritt var 25,20 en putsning med 21 hundradelar.
Just nu är hon närmast en individuell VM-biljett på 100 meter fritt. Men säsongen är ung.
– Jag är närmast på 100, men jag vill kvala på alla tre, säger hon.
Störande att vara så nära VM-kvalgränsen eller ett skönt kvitto?
– Det är ett skönt kvitto. Jag har sänkt mig på alla tre distanser ganska mycket och det är tidigt på säsongen.
Bara en VM-biljett
Sara Junevik, 50 meter fjäril, är den ende som tagit en individuell VM-biljett till mästerskapet i Singapore i juli under Swim Open.
Louise Hansson och Victor Johansson är förhandsnominerade tillsammans med två damlag, 4x100 meter fritt och 4x100 meter medley.
VM-fönstret är öppet ända till SM i Norrköping 25-29 juni.