Tvådelad bild. Vänster: skidskyttar i färgglada dräkter siktar med gevär. Höger: person i skidutrustning.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Samuelsson knäckt i sista skyttet: ”Då började skaka” Foto: SVT/Bildbyrån

Sverige fyra efter jättedrama i stafetten

Uppdaterad
Publicerad

Sebastian Samuelsson sköt för ett svenskt brons i herrstafetten.

Men han brände sista skottet i kampen mot tysken Philipp Horn.

– Jag börjar skaka och blir nervös, säger Samuelsson efter loppet.

Sverige blev fyra efter en dramatisk avslutning i lördagens herrstafett.

Sebastian Samuelsson och tysken Philipp Horn gick in samtidigt på vallen inför sista skyttet.

Horn sköt fullt – men Samuelsson missade sista skottet, behövde ett extraskott och tappade värdefull tid.

– Jag bommar sista skottet och då börjar jag skaka och blir nervös. Jag tänkte att jag får inte kasta iväg det här nu. Jag sätter extraskottet och gasar på för fullt men han var för stark, säger Samuelsson.

Norge vann överlägset

Samuelsson och Ponsiluoma körde ihop med Viktor Brandt och Jesper Nelin för det svenska laget.

Norge vann stafetten med drygt 40 sekunder efter en mästerlig avslutning av storstjärnan Johannes Thingnes Bö.

Frankrike blev tvåa, Tyskland trea och Sverige alltså fyra.

– Det här är årets viktigaste stafett och vi tar inte medalj. Det ska vi vara besvikna över. Samtidigt gör tyskarna säsongens kanske bästa stafett. Det var nära... säger Samuelsson.

Vinterstudion 2024/2025

Hårda vindar - tävlingen kan flyttas

Orange varning är utfärdad när stormvindar väntas dra in över Granåsen. Risken är påtaglig att torsdagens herrstafett i skid-VM flyttas till fredag.

- Det naturliga vore att flytta båda stafetterna till fredag. Det är rimligare, säger svenske landslagschefen Anders Byström till TT.

Prognosen säger att det kan blåsa uppemot 27 meter i sekunden i byarna under morgonen och närmare 22 under förmiddagen och tidiga eftermiddagen.

Arrangören har inte bara åkarna att ta hänsyn till, publikens säkerhet måste också beaktas. Det finns ingen fastställd vindstyrka för att ställa in. Det görs i stället en samlad bedömning.

- Jag tror att man kör. Det ska mycket till för att ställa in, med alla sålda biljetter och så. Men blir det farligt får man ställa in, säger Byström.

(TT)

Överblick

Ulrika • Hejja Sverige! ❤️🇸🇪❤️🇸🇪❤️🇸🇪❤️🇸🇪

Britt • Hoppas Sveriges framgångar igår ger en liten extra boost till laget idag. Heja Sverige, ni kan med lite tur och skicklighet, förstås!👍🇸🇪❤️

lillbrorsan • Skitsamma egentligen, men varför nobbar det svenska kungahuset VM i Trondheim?

Jag vet inte mer än att de var på plats under de inledande sprinttävlingarna, tyvärr.

Åke • Trogen publik oavsett väder så är dom där :-)

SE • HEJA SVERIGE🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪

lillbrorsan • Tycker gott ni kunde bjuda in Jacob Hård till chatten också. ;)

Det hade varit något! :)

Experten • Backhoppningen i kombinationstävlingen skulle ha ägt rum nu, men är uppskjuten. Vet vi när den kommer att genomföras?

Den är inställd, enligt TT. Det vill säga: den kommer i alla fall inte att köras i dag.

Hej • Vad är Sveriges lag?

Truls Gisselman tar platsen som Calle Halfvarsson skulle haft. Övriga åkare är William Poromaa, Jens Burman och Edvin Anger. Oskar Svensson ska aldrig ha varit aktuell, trots gårdagens brons.

Landslagschefen Anders Byström förklarar bland annat i Viaplay att det ett träd fallit över spåret också, vilket också blev en faktor i beslutet att skjuta upp starten. Samtidigt fick vallarna lite mer tid på sig att förbereda skidorna.

lillbrorsan • Är Blomquist'arn med oss idag?

Det är han! Blomman kommer att vara med och svara på frågor när loppet närmar sig!

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.