Sverige blev fyra efter en dramatisk avslutning i lördagens herrstafett.
Sebastian Samuelsson och tysken Philipp Horn gick in samtidigt på vallen inför sista skyttet.
Horn sköt fullt – men Samuelsson missade sista skottet, behövde ett extraskott och tappade värdefull tid.
– Jag bommar sista skottet och då börjar jag skaka och blir nervös. Jag tänkte att jag får inte kasta iväg det här nu. Jag sätter extraskottet och gasar på för fullt men han var för stark, säger Samuelsson.
Norge vann överlägset
Samuelsson och Ponsiluoma körde ihop med Viktor Brandt och Jesper Nelin för det svenska laget.
Norge vann stafetten med drygt 40 sekunder efter en mästerlig avslutning av storstjärnan Johannes Thingnes Bö.
Frankrike blev tvåa, Tyskland trea och Sverige alltså fyra.
– Det här är årets viktigaste stafett och vi tar inte medalj. Det ska vi vara besvikna över. Samtidigt gör tyskarna säsongens kanske bästa stafett. Det var nära... säger Samuelsson.
Vinterstudion 2024/2025
Linn Svahns hälsning efter olyckan
Linn Svahn ramlade under träning i onsdags och ådrog sig en hjärnskakning. 25-åringen tvingades därmed lämna skid-VM i norska Trondheim.
Nu uttalar hon sig själv för första gången:
– Men jag vill hälsa att jag ändå är okej, säger hon till Expressen.
– Och jag är väldigt tacksam över all omtanke jag fått.
Överblick
De kör helgens VM-skiathlon
På lördag (14.00) kör herrarna skiathlon i Trondheim. Följande svenska åkare ställer upp:
Calle Halfvarsson, Edvin Anger, Jens Burman och William Poromaa.
Damerna kör sin tävling på söndag (14.00) och uppställningen ser ut som följande:
Frida Karlsson, Ebba Andersson, Moa Ilar, Jonna Sundling, Emma Ribom.
Distansen som gäller är 20 km.
Mobärg visar form inför VM – kom trea
Med bara tre veckor kvar till VM i skicross har Erik Mobärg hittat formen. Han kom trea i världscuptävlingen i Georgien. Det var hans första pallplats på nästan ett år och hans sjunde i karriären.
Han säger att han hittade fart i åkningen genom hela rejset och att han nu hoppas kunna ta med sig det till VM, som har en liknande bana.
VM går i schweiziska Engadin den 21-30 mars.
– Jag hade en superbra säsong i fjol och har fått kämpa den här säsongen. Att få till åkningen nu känns väldigt skönt och kul, säger han till Radiosporten.
(TT)