I förra veckan bröt Raducanu ihop i WTA 1 000-turneringen i Dubai efter att en stalker kommit nära på läktaren. Han hade följt Raducanu i de tidigare turneringarna i Singapore och Abu Dhabi.
Inför turneringen i Indian Wells, Kalifornien, som inleds till helgen har arrangören höjt säkerheten kring Raducanu till en extremt hög nivå. Säkerhetsarbetet kommer att ledas av WTA:s vice säkerhetschef Bob Campbell som varit secret service-agent i 20 år och ledde säkerhetsarbetet under president Bill Clintons ämbetsperiod, skriver Sky Sports.
”Kom fysiskt nära henne”
Till en början uppfattade Raducanu inget märkligt i stalkerns beteende.
– Från början trodde vi att han var ett fan, en beundrare. Emma är en riktigt stor tennisstjärna med en enorm fanskara. Sedan kom han fysiskt nära henne, började ha kontakt i form av selfies, kramar och så vidare, säger hennes ungdomstränare Roman Kelecic.
Raducanu har vidtagit rättsliga åtgärder mot mannen i Förenade arabemiraten.
WTA slängde ut mannen från arenan i Dubai och har tills vidare stängt av honom från alla evenemang under tiden som en utredning pågår.