Sjarapova har fortfarande chansen att ta sig in i det ordinarie startfältet i gräsklassikern genom sin rankning. För det krävs förmodligen avancemang till semifinal i Rom.
Tillbaka efter dopningsavstängning
Den 30-åriga ryskan gjorde nyligen comeback efter en 15 månader lång dopningsavstängning. Hon har vunnit fem grand slam-titlar, däribland Wimbledon 2004, men är för närvarande på 211:e plats på världsrankningen.
Har kritiserats
På tisdagen lämnar Franska mästerskapen besked om Sjarapova får wildcard till grusturneringen i Paris. Spelare har tidigare riktat kritik mot Sjarapova, bland annat tidigare Wimbledon-finalisten Eugenie Bouchard.
– Hon är en fuskare. Jag tycker inte att någon fuskare, oavsett sport, ska tillåtas tävla i den sporten igen, sa Bouchard i en intervju med statliga turkiska TRT World.