Vinterstudion 2025 – följ säsongens tävlingar och få senaste nytt

SVT liverapporterar från vinterns tävlingar i världscuperna samt längd-VM i Trondheim.

SVT liverapporterar från vinterns tävlingar i världscuperna samt längd-VM i Trondheim.

Två personer i vintermiljö, texten ”Vinterstudion” visas framför.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Foto: svt

Vinterstudion 2024/2025

Axel • Kläbo är en lättviktare i jämförelse med Anger, f n bara bokstavligt talat…men inför nästa säsong kan mycket förändras så han skall nog inte vara så kaxig.

Överblick

Pinnat inlägg

Hej på er! Säsongens sista Vinterstudiohelg och en riktigt stark sådan! Här kan ni hänga med mig under dagens vintersport.

Uppmanar er också att redan nu ställa frågor till säsongens sista "Fråga Vinterstudion" som vi har imorgon!

Pinnat inlägg

Lördagens Vinterstudion – hålltider:

10.00-17.00, SVT1, Vinterstudion
10.15-13.15, SVT1, Ski Classics
10.40 Längdskidor, sprintstafett, kval (TV6)
11.00 Skicross-VM, lagtävling (Viaplay)
12.40 Längdskidor, sprintstafett, final (TV6)
13.45-14.30, SVT1. världscupen, jaktstart (h)
15.50-16.35, SVT1, världscupen, jaktstart (d)

I Ski Classics börjar herrarna 10.15 och damerna fem minuter senare.

Fredrik • Äntligen något att se framemot efter lag Hasselborgs fiasko i Curling VM ( Ingen medalj sen 2019 säger väll allt). Kul att se om Stina får till det idag igen och om Novak kan skaka av sig allt hemskt som han fått utstå och att han inte längre kan vara med och att kunna vinna totalen och änligen få till en seger i dag?

Ja, vilka storys Ski Classics har bjudit på den senaste tiden. Tänk om Stina Nilsson tar tredje raka segern idag!

Markerad händelse

Här är Sveriges sprintstafett-lag

Under lördagen väntar sprintstafetter i Lahtis. Följande lag kommer representera Sverige:

DAMER
Sverige 1
Johanna Hagström
Maja Dahlqvist

Sverige 2
Moa Lundgren
Moa Ilar

HERRAR
Sverige 1
Måns Skoglund
Edvin Anger

Sverige 2
Emil Danielsson
George Ersson

Tack för idag chattgänget. Det blev ingen svensk superdag, men vilken skön skräll vi bjöds på av Coletta Rydzek! Nu stänger jag ner här för i dag.

I morgon är det Hannes som kör vinterchatten, medan jag kommer ha han om friidrotten. Trevlig kväll!

blåmes • Härligt Johanna! Bättre än fyra nästa säsong!

Markerad händelse

Anger säkrar andraplatsen i totala världscupen

Edvin Anger missade finalen i fredagens sprint i Lahtis.

Men resultatet räcker ändå för att säkra andraplatsen i den totala världscupen.

– Jag ser inga hinder på att jag ska kunna bli den bästa skidåkaren i världen, säger Edvin Anger till SVT Sport.

Senast en svensk herråkare var på pallen i totala världscupen var 2015, då Calle Halfvarsson slutade trea bakom Dario Cologna och Petter Northug.

Johannes Hösflot Kläbo fortsätter dominera. Den norske giganten tog hem sprinten i Lahti 0,43 sekunder framför fransmannen Jules Chappaz.

Federico Pellegrino slutade trea efter att ha tagit in mycket på upploppet. Edvin Anger slogs ut i semifinalen och blev med det bäste svensk.

Suzzie • Tänk att Norge har två sååååååå överlägsna åkare som Kläbo i längd å Bö i skytte!!
Galet…. Bara att lyfta på hatten….

Hörde att Bö slutar köra för att börja köra för Sverige i Os 🙉🙈🙊