Delad bild. Vänster: handbollslag på spelplanen. Höger: laget firar med troféer.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Efter prisutdelningen med guldmedaljerna runt halsen fick Flobyspelarna ta emot bucklan och kunde fira med den i ringdans. Foto: VolleyTV/SVT

Flobys första SM-guld på 28 år – bröt Hylte/Halmstads svit: ”Saknar ord”

Uppdaterad
Publicerad

Floby vann mot Hylte/Halmstad med 3–0 och tog klubbens första SM-guld på 28 år – det tredje totalt för Falköpingsklubben.

– Jag är helt tom och saknar ord. Vi var i division två för kanske sju år sedan och vi har har gjort en jäkla resa. Att stå här med guld på huvudet och runt halsen känns otroligt och bara något man kunde drömma om, säger lagkaptenen Alfred Walthersson till SVT Sport i ett guldstimmigt Halmstad.

Han är en av tre ”Waltherssons” i Floby.

Därmed bröt förra årets silvermedaljör Hylte/Halmstads svit på fyra raka guld. Noterbart är att man vann kvarts- semi- och finalserien med 3–0 i matcher. Dagens guldmatch vann Floby med 25–21, 25–23, 27–25.

Förvirring kring första matchbollen

Vid underläge 16–20 i det tredje setet tog Hylte/Halmstad en timeout och lyckades vända till 21–20. Floby trodde att man vunnit vid 25–24 och spelare rusade in för att segerkramas men poängen gick till Hylte/Halmstad för 25–25 efter förvirrade scener.

När sedan Serigne Fall blockade in 27–25 kunde det stora guldjublet och glädjedansen ta vid och guldhattarna åkte snabbt på. Efter prisutdelningen med guldmedaljerna runt halsen fick Flobyspelarna ta emot bucklan och kunde fira med den i ringdans.

– Alla älskar Floby. Vi samlas alltid hemma hos mina föräldrar och käkar före match. Det är familjärt och viktigt för alla i byn. Det här är så mycket mer än bara idrott, säger lagkaptenen Alfred Walthersson.

Floby följdes av ett stort grönklätt följe som skapade tryck i Halmstad Arena.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.